Obchody 800-lecia Oksywia


Trochę kreatywności z pozdrowieniami dla mieszkańców :)

Program satyryczno-kabaretowy "Nic nowego pod słońcem" Sławomir Holland               Sławomir Holland urodzony w 1958 roku w Warszawie. Aktor teatru Ateneum. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Spektakl jest opowieścią o kondycji człowieka, jego przewagach i przywarach, małych zwycięstwach i wielkich klęskach. Znakomite utwory literatury dwudziestolecia międzywojennego spięte komentarzem, konferansjerką i refleksją. Spontanicznie i brawurowo, lirycznie i refleksyjnie aktor dzieli się z widzami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu – Nic nowego pod słońcem.

 

Wiosenna impreza plenerowa - część 1
Wiosenna impreza plenerowa - część 2
Impreza otworzyła letni sezon oraz obchody 800-lecia Oksywia. Mieszkańcy mogli liczyć na pysznego, pieczonego dzika, występ pt. "Iliada Kaszubska" oraz pokaz fireshow.
Widowisko „Iliada Kaszubska” wykonywane jest przez grupę młodzieżową „Teatr Młodych Gotów”. Jest to spektakl opowiadający o niezwykłości Kaszub, ich złożonej historii i symbolice. Spektakl jest próbą zebrania i odtworzenia najważniejszych postaci mitologii kaszubskiej z ludowych kaszubskich podań, legend oraz literatury, takich jak Gryf, Smętek, Stolemy, Kraśnięta, Ludzie, Upi i Wieszczi, Czarodejnice, Anioł. Iliada jest mityczną opowieścią o powstaniu Kaszub. Prosta historia opowiedziana wyłącznie tańcem i muzyką urozmaicona sceną romansu między czarodejnicą i księciem. Jest to unikalny spektakl z oryginalnym scenariuszem.

 

Mecz Old-boy'ów Oksywia                                                                                                 Mecz o Puchar Rady Dzielnicy Oksywie został rozegrany na boisku Szkoły Podstawowej nr 33. Była to gra w mistrzowskim stylu, która porwała kibiców, prowokowała do wspólnego przeżywania piłkarskich emocji oraz trzymała w napięciu do ostatnich minut.

 

Impreza plenerowa "Spotkajmy się na Oksywiu" - część 1
Impreza plenerowa "Spotkajmy się na Oksywiu" - część 2
Piknik rodzinny przyniósł wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami i warsztatach plastycznych, szaleć na dmuchanych zjeżdżalniach, zwiedzić wóz strażacki, przejechać się na kucykach, skosztować pysznej waty cukrowej i lodów, układać ogromne, kolorowe klocki, pomalować buzię w piękne, kolorowe wzory, a także poczuć piłkarskie emocje w turnieju mistrzów lub na chwilę stać się rugbystą bądź aktorem dziecięcego przedstawienia. Na rodziców czekał występ Orkiestry Marynarki Wojennej, kiermasz rękodzieła oraz grochówka i tradycyjny chleb ze smalcem. Podczas festynu były zbierane pieniądze na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca.

 

Prelekcja militarna oraz koncert grupy DJANGOLOGY                                                      Prelekcję pt. "Oksywie w historii Polskiej Marynarki Wojennej" wygłosił doktorant Uniwersytetu Gdańskiego Pan Michał Lipka. Wykład obejmował historię parafii pw. Św. Michała Archanioła, bł. ks. Komandora Władysława Miegonia, generała Gustawa Orlicz-Dreszera, cmentarza Marynarki Wojennej, oksywskiej Baterii Canet, Akademii Marynarki Wojennej oraz Polskiej Marynarki Wojennej. Drugą część wieczoru stanowił występ zespołu DJANGOLOGY, który tworzą gitarzyści Leszek Dranicki i Marcin Wądołowski, akordeonista Paweł Nowak oraz kontrabasista Tomasz Nowik. Repertuar nawiązuje do muzyki uprawianej przez cygańskiego gitarzystę jazzowego Django Reinhardta. Grany przez grupę jazz manouche  zwany jest również cygańskim jazzem. To kompozycje Reinhardta, swingujące standardy oraz musette okraszone swingiem, czyli muzyka pełna rytmu, radości i energii.

Oksywski bieg po plaży                                                                                                           Impreza odbyła się na plaży przy Osadzie Rybackiej. Można było wystartować w jednej z 8 kategorii: Nordic Walking,  grupy dziecięce i młodzieżowe oraz Open. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi zostali nagrodzeni pucharami. Bieg oficjalnie zakończył sezon letni. Choć pogoda była typowo jesienna - czasem słońce, czasem deszcz - nie przeszkodziła uczestnikom ani dopingującym w dobrej zabawie.

Dzień zabytków Oksywia                                                                                                 Dzień zabytków był punktem kulminacyjnym obchodów 800-lecia Oksywia. Stanowił kontynuację Dnia Modernizmu oraz Gdyńskiego Dnia Zabytków. Zwiedzanie poprzedziły prelekcje w auli Akademii Marynarki Wojennej, wygłoszone przez Panią Annę Perz oraz Pana Roberta Chrzanowskiego. Uczestnicy zapoznali się z historią dzielnicy, jej architekturą oraz najciekawszymi miejscami. W zwiedzaniu wzięło udział ok. 350 osób. Uczestników oprowadzali gdyńscy przewodnicy: Janina Stec, Jolanta Karolak, Magdalena Zmorzyńska, Krzysztof Łojewski, Tomasz Tarała, Krystian Mielczarski, Arkadiusz Zygmunt, Anna Perz, Robert Chrzanowski, Jarosław Kaczmarczyk. W ciekawy sposób opowiadali oni o historii oraz ważnych miejscach Oksywia. Można było zobaczyć: dawny Zespół Dowództwa Floty, obecnie Akademię Marynarki Wojennej i Komendę Portu Wojennego, kościół pw. św. Michała Archanioła wraz z cmentarzem, historyczną wieś Oksywie oraz cmentarz Marynarki Wojennej. Organizatorami Dnia Zabytków Oksywia były Rada Dzielnicy Oksywie, Oddział Morski PTTK, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Gdyni przy współpracy z Akademią Marynarki Wojennej, Dowództwem Floty i Parafii św. Michała Archanioła.

Odsłonięcie tablicy poświęconej mieszkańcom Oksywia zamordowanym w Piaśnicy w 1939 roku Tablica upamiętniła losy Oksywiaków zamordowanych w Piaśnicy. Wykonana z żywicy przedstawia las krzyży, w oddali widać kościół pw. św. Michała Archanioła. W górnej części widnieje napis: "Nim wstał świt, Oni już byli u Boga...". Odsłonięcie i poświęcenie tablicy obyło się w kościele pw. św. Michała Archanioła. Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji ofiar.

Koncert pt. "Skojarzenia"                                                                                                        Występ aktorów Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, Pana Bogdana Smagackiego wraz z zespołem - Panią Elżbietą Mrozińską, Panem Marianem Benedykiem oraz Panem Przemysławem Pawłowskim. Występ stanowił zbiór zabawnych skeczów i piosenek w wykonaniu artystów. Publiczność bawiła się znakomicie, co potwierdzają słowa jednej z mieszkanek: tutaj.

 

Spektakl "Mayday"                                                                                                            Mayday to zabawna sztuka teatralna, która została okrzyknięta najlepszą współczesną komedią omyłek. Dzięki znakomitemu połączeniu komizmu sytuacyjnego z komizmem językowym, absurdalnych zwrotów akcji z błyskotliwymi i ciętymi dialogami cieszy się olbrzymim powodzeniem i rozśmiesza do łez szerokie kręgi publiczności.